Op werkdagen voor 23:00 besteld, morgen in huis Gratis verzending vanaf €20

Nieuws

Hoogmoed en huilbuien in verfilming boek kredietcrisis

Bestseller ‘Too Big To Fail’ van New York Times-journalist Andrew Ross Sorkin wordt verfilmd. De timing lijkt gekoppeld aan de film ‘Wall Street 2’ van Oliver Stone die binnenkort in de Verenigde Staten in première gaat.

Jeroen Ansink | 23 maart 2010 | 2-3 minuten leestijd

Na het boek de film. Het Amerikaanse televisiekanaal HBO maakte onlangs bekend de rechten te hebben verworven van ‘Too Big To Fail’ van New York Times-journalist Andrew Ross Sorkin. HBO, producent van onder meer de hitseries Sex and the City en The Soprano’s, beschikt daarmee over een van de best gedocumenteerde beschrijvingen van de kredietcrisis. Sorkin sprak met meer dan tweehonderd kopstukken. Hij had daarnaast toegang tot persoonlijke emails en andere vertrouwelijke documenten, waaronder de privé-agenda van de toenmalige Amerikaanse Minister van Financiën Hank Paulson, en de ontslagbrief van CEO Dick Fuld vlak voordat zakenbank Lehman Brothers ten onder ging. Prima filmmateriaal, vindt ook Sorkin zelf. ‘Je ziet hun menselijke kanten, de hoogmoed, het ego,’ stelde hij tegenover de blog Deadline. ‘Je ziet Hank Paulson letterlijk overgeven en Dick Fuld huilen met zijn vrouw terwijl hun wereld instort.’

‘Too Big To Fail’ prijkt al maanden op de bestsellerlijst van de New York Times. Sorkin houdt voor de krant daarnaast een blog bij over de kredietcrisis waarin nog steeds nieuwe feiten boven tafel komen. Zo wist hij vorige week te melden dat de Amerikaanse beursautoriteiten in het Lehman-kantoor aanwezig waren toen de zakenbank miljarden dollars aan slechte leningen verhulde. Het federale toezicht bleek echter niet voldoende om de boekhoudkundige trucs te voorkomen.

Ondanks zijn fenomenale toegang tot de financiële wereld was de 33-jarige Sorkin niet HBO’s eerste keus. Het filmkanaal had eigenlijk in zee willen gaan met New York Times- en Vanity Fair-journalisten Joe Nocera en Bethanny McLean die eveneens aan een reconstructie over de kredietcrisis werken. Het manuscript voor dat boek laat echter langer op zich wachten dan HBO lief is. De urgentie lijkt te maken te hebben met de film ‘Wall Street 2: Money Never Sleeps’ van regisseur Oliver Stone die binnenkort in de Verenigde Staten in première gaat. Daarin speelt Michael Douglas opnieuw de rol van Gordon Gekko, de meedogenloze bankier die met zijn credo ‘Greed is Good’ over lijken gaat. ‘Wall Street 2’ heeft al zo veel publiciteit gekregen dat de tijd voor een film over de kredietcrisis eveneens rijp lijkt.

HBO, dat eerder al furore maakte met de docu-drama ‘Recount’ (over de dramatische hertelling na de presidentsverkiezingen tussen Al Gore en George W. Bush in 2000) heeft nog niet bekendgemaakt welke acteurs gaan meewerken. Hank Paulson en voormalig Morgan Stanley-CEO John Mack hebben echter zo hun voorkeuren. Tijdens een recente discussie-avond op de campus van New York University sprak John Mack de hoop uit dat hij gespeeld zou worden door Robert DeNiro. Voor collega Lloyd Blankfein van Goldman Sachs suggereerde hij Danny DeVito. En Paulson? Die had voor zichzelf in eerste instantie ‘een jonge Paul Newman’ in gedachten. Om even later toe te geven dat zijn kalende voorkomen eerder deed denken aan een oude Yul Brynner.

Over Jeroen Ansink

Jeroen Ansink is journalist in New York. Hij schrijft en schreef onder meer voor HP/De Tijd, Elsevier Weekly Magazine en Fortune.com. Voor Managementboek schrijft hij interviews. Ansink voltooide een vrij doctoraal in de Letteren aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en behaalde het certificaat Business Journalism aan de Wharton Business School aan de Universiteit van Pennsylvania.

Deel dit artikel

Wat vond u van dit artikel?

0
0

Boek bij dit artikel

Populaire producten

    Personen

      Trefwoorden