'De wereld in 2100' begint met een beschrijving van de wereld in 1900, toen Engeland een hoofdrol speelde op het wereldtoneel. Friedman neemt ons vervolgens in grote stappen mee naar de situatie rond 2000. De auteur geeft hier een aantal voorbeelden van ontwikkelingen die niet te voorzien waren en andere die juist wel te voorspellen waren. Daarmee demonstreert hij hoe bepaalde zaken voor de toekomst ook te voorspellen zijn. Hierna beschrijft Friedman de opkomst en status van de VS en de geschiedenis en stand van zaken in Europa. Van hieruit gaat hij de verdere ontwikkelingen opbouwen. Hierbij komen alle geopolitieke gebeurtenissen uit ons recente verleden aan bod.
Het is heel interessant hoe verbanden gelegd worden die de lezer (ik in ieder geval) niet gelegd heeft toen ze in de krant beschreven en op het journaal vertoond werden. Wat daarbij in het oog springt is de rol en het belang van de zeemacht van betrokken landen en de hedendaagse suprematie van de VS in dit verband. De invloed van de veranderingen in islamitische landen speelt uiteraard een rol in de toekomstige verhoudingen. Net als het uiteenvallen van de Sovietunie en het daarop volgende streven naar een nieuwe hoofdrol van Rusland, wat we nu al zien gebeuren.
Op basis van ervaringen uit het verleden, waar betrokken landen vaak weinig van hebben geleerd, worden ook in de komende 100 jaar diverse oorlogen uitgevochten. Een aantal bekende oude spelers zijn weer van de partij, maar ook nieuwe rollen worden opgeeist door o.a. landen als Polen, Turkije en Mexico. Heel interessant te lezen hoe de theorieën ontwikkeld worden die uitmonden in de beschreven voorspellingen. Ik wil hier verder geen uittreksel presenteren.
Het boek is te interessant om meer van de essentie weg te geven. Het zal duidelijk zijn dat de wereld zich op tientallen andere manieren kan ontwikkelen. Voorspellen hoe de situatie in 2100 zal zijn lijkt mij onmogelijk en dat is ook niet wat de auteur pretendeert, maar toch is dit een heel interessante poging. Een die de lezer aan het denken zet en de ogen opent naar mogelijkheden die vaak niet zo voor de hand liggen. Het is duidelijk dat de schrijver weet waar hij het over heeft en de ontwikkelingen niet zomaar uit zijn duim heeft gezogen. Voor iedereen die een beetje geinteresseerd is in politiek en de wereld om ons heen is dit boek een duidelijke aanrader.