Lees verder
De weg van de minste weerstand
Over de kunst van het creëren
Ingenaaid Nederlands 2001 9789020260052Samenvatting
Creativiteit wordt door de meeste mensen gezien als een apart levensgebied, dat vooral te maken heeft met kunst en cultuur. De auteur, van huis uit musices, stelt dat de principes die ten grondslag liggen aan het creatieve proces, eigenlijk op ons hele leven kunnen worden toegepast. Zo kunnen we niet alleen schilderen, beeldhouwen of een boek schrijven, maar we kunnen vanuit dezelfde creatieve grondhouding ons bestaan vormgeven.
Ons leven volgt de weg van de minste weerstand. Net als water dat het reliëf in het landschap volgt, verloopt ons leven meestal volgens bepaalde (ingesleten) structuren, die gebaseerd zijn op, vaak onbewuste, fundamentele keuzen. We reageren heel vaak vanuit een reactief-responsieve grondhouding. Willen we nieuwe structuren aanbrengen, dan zullen we (andere) fundamentele keuzen moeten maken. Op heldere wijze analyseert Fritz het keuzeproces en geeft aan hoe we ervoor kunnen kiezen de creatieve factor in ons eigen leven te worden.
Wie eenmaal bewust de scheppende en beslissende factor in zijn eigen leven is, zal dat leven zien veranderen, zo leert de ervaring. Er dienen zich meer mogelijkheden aan, de ene uitdaging levert de andere op, het zelfvertrouwen groeit en het blijkt makkelijker om eerlijk tegenover onszelf en anderen te staan.
Hoe werkt die scheppende kracht? Hoe ziet dat creatieve proces eruit? Hoe veranderen we onze patronen? Hoe kunnen we komen tot andere fundamentele keuzen? Hoe kunnen we dat wat wij willen, realiseren? Daarover gaat dit boek. De principes en ideeën die de auteur aanreikt, zijn uniek en voor een deel herkenbaar omdat we ze onbewust al in ons leven toepassen. Ze kunnen ons helpen het leven en de ervaringen te scheppen die we willen en onze geest tot volle expressie te brengen.
Specificaties
Expertrecensies (1)
Lees verder
Lezersrecensies
Inhoudsopgave
Woord vooraf van Robert Hanig
Voorwoord van de schrijver
Inleiding
Deel 1 - Fundamentele principes
1. De weg van de minste weerstand
2. De reactief-responsieve oriëntatie
3. Scheppen is geen probleem - oplossen van problemen is geen scheppen
4. Creëren
5. De oriëntatie op het creatieve
6. Spanning zoekt oplossing
7. Compenserende strategieën
8. Structurele spanning
9. Visie
10. De huidige werkelijkheid
Deel 2 - Het creatieve proces
11. Cyclus van de creativiteit
12. Ontkieming en keuze
13. Primaire, secundaire en fundamentele keuze
14. Assimilatie
15. Momentum
16. Strategische momenten
17. Voltooiing
Deel 3 - Transcendentie
18. Tekenen van de toekomst, tekenen des tijds
19. De kracht van transcendentie
Rubrieken
- advisering
- algemeen management
- coaching en trainen
- communicatie en media
- economie
- financieel management
- inkoop en logistiek
- internet en social media
- it-management / ict
- juridisch
- leiderschap
- marketing
- mens en maatschappij
- non-profit
- ondernemen
- organisatiekunde
- personal finance
- personeelsmanagement
- persoonlijke effectiviteit
- projectmanagement
- psychologie
- reclame en verkoop
- strategisch management
- verandermanagement
- werk en loopbaan
