Recensie

Van rennen naar kiezen - ‘Herkenbaar, helder en direct toepasbaar’

In Van rennen naar kiezen van Albert Goldsteen ontdekt recensent Roy van den Anker waarom druk zijn iets anders is dan bewust kiezen. Het boek legt bloot welke krachten ons steeds weer een extra bal laten oppakken en biedt een praktisch kompas om bij te sturen. Herkenbaar, helder en direct toepasbaar voor wie structureel te veel hooi op zijn vork neemt.

Roy van den Anker | 9 september 2026 | 4-5 minuten leestijd

De paradox van 10 ballen in de lucht en de vraag of er nog een 11e bij kan. De adrenalinekick van de 10 ballen is heerlijk. Ik ga er goed op. En eigenlijk is bal nummer 11 helemaal geen vraag. Kom maar op. Terwijl ik ergens weet dat het geen goed idee is. Want de adrenalinekick kent ook een schaduwkant van net even te veel stress.

Als persoon laat ik me sowieso snel uitdagen door een leuk nieuw idee, een project waar ik voor gevraagd word, of een samenwerking met leuke mensen. Als ondernemer zie ik in veel dingen een zakelijke kans. Nee zeggen kan ik prima, ik doe het alleen zo weinig. Terwijl mijn agenda ook maar 24 uur per dag heeft. Ergens achter in mijn hoofd knaagt het. Ik weet dat er een keer een bal gaat vallen. Maar of dat nummer 11 of 12 is…?

Stop met rennen en begin met kiezen

Van rennen naar kiezen begint met een heldere boodschap: Stop even. Neem afstand en kijk even naar jezelf. Met andere voorbeelden dan hierboven beschrijft auteur Albert Goldsteen vervolgens haarscherp mijn leven. Andere voorbeelden, maar dezelfde beweging. Hard rennen, weinig kiezen. Dat is waar dit boek begint. En het is duidelijk: deze man snapt heel goed hoe het werkt.

Om vervolgens niet in de valkuil te stappen waar veel auteurs wel over of in vallen. Niet de vraag hoe je efficiënter met je tijd omgaat is het uitgangspunt. Goldsteen valt gelijk met de deur in huis door naar het onderliggende issue te kijken. Het gaat niet om te veel doen, het gaat om te weinig keuzes maken. Zoals hij treffend schrijft: ‘Als je rent kom je altijd ergens. De vraag is alleen of dat ook de plek is waar je naartoe wilt.’

Waarom blijven we steeds meer doen?

Van alles wat zich aanbiedt, is de eerste trigger om mee te bewegen de energie die het geeft. Dit is leuk!!! Omdat mijn ego gestreeld wordt, omdat ik hier goed in ben, omdat het een uitdaging is, omdat ik het leuk vind om iemand te helpen, enz. En als ik niet goed oplet, heb ik al ja gezegd. Weer een bal erbij. In plaats van één kleine pas op de plaats om mezelf af te vragen of dit past in wat ik wil, wat ik echt belangrijk vind, en of het aansluit op mijn grote doel.

Met deze binnenkomer heeft Goldsteen direct mijn aandacht. Vervolgens neemt hij de moeite om uit te leggen hoe dit precies werkt in ons brein. Welke 4 krachten bepalen dat je als in een routine meebeweegt met alles wat op je pad komt, waardoor je zonder het in de gaten te hebben (weer) in de achtbaan gestapt bent. Waarom pak ik als intelligente man (vind ik zelf) tegen beter weten in toch steeds weer een bal erbij?

Kiezen voor identiteit en kernpotentieel

Om zelf niet even hard mee te doen, schiet de auteur na deel 1 niet gelijk in volle vaart door naar de oplossing, maar vraagt de lezer in deel 2 om te kiezen. Geen keuze uit alle ballen, maar een keuze over identiteit en kernpotentieel. Beste lezer, wat wil je nou eigenlijk? Wat is het dat je wilt bouwen? Waar geef je echt om? Want als dat helder is, dan heb je een kompas om te kiezen en wordt het maken van keuzes eenvoudiger. Niet per se makkelijker, wel duidelijker. Zodat wat voor jou écht belangrijk is (eindelijk) centraal komt te staan vanuit een bewuste keuze.

Het MORE-model: Mindset, Omgeving, Richting en Effect

In deel 3 vervolgens reikt Goldsteen zijn MORE-model aan dat gaat over Mindset, Omgeving, Richting en Effect. Een model om je eigen mentor te worden, zodat je bij kunt sturen op je gedrag. Want dat vraagt een bewuste mindset met ruimte om te kiezen, om niet je omgeving te laten sturen. Zodat je ziet welke richting je op beweegt en of dat past bij jouw eerder gemaakte keuze. Omdat het effect zichtbaar wordt zodra je niet langer aan het rennen bent.

Een helder boek voor wie altijd druk is

Van rennen naar kiezen is een helder boek in duidelijke taal. Goldsteen maakt de lezer bewust van wat hij weliswaar eigenlijk al weet, maar nog even weggedrukt heeft. Een boek dus voor iedereen die het na het lezen van deze recensie gelijk bestelt... En het  vervolgens op de stapel legt die al even ligt te wachten op zijn of haar nachtkastje.

Mijn advies: Zorg dat deze op een plek komt te liggen waar je het wel gaat lezen, want je kunt het goed gebruiken.

Over Roy van den Anker
Roy van den Anker is specialist duurzaam samen werken bij Konnekst. Het is zijn missie om van Nederland het meest aantrekkelijke land te maken om te werken. Als adviseur en trainer helpt hij om organisaties te bouwen waar mensen het verschil maken. 

Deel dit artikel

Wat vond u van dit artikel?

0
0

    Personen

      Trefwoorden

        Artikelen